Blogs

Kas vienam lieks, citam prieks!

Tas, ka pieaugošais atkritumu daudzums ir globāla rakstura problēma, nevienam vairs nav noslēpums. Zaļi domājoši cilvēki visā pasaulē cenšas sniegt savu artavu šīs problēmas risināšanai, pielāgojot savu dzīvesveidu tā, lai radītu pēc iespējas mazāk atkritumu. Rezultātā arvien populārāka pasaulē un arī Latvijā kļūst “zero waste” jeb bezatkritumu koncepcija kā dzīvesveids.

Ja 2018. gada sākumā Latvijā vēl nebija neviena “zero waste” preču veikala, kur iespējams iegādāties produktus sev vajadzīgajā daudzumā un līdzatnestajā traukā vai maisiņā, tad 2022. gadā Latvijā darbojas nu jau vismaz 10 šādas koncepcijas veikali.

Pirmais beziepakojuma veikals “Burka” tika atvērts Rīgā 2018. gada vasarā. Sākumā preču izvēle bija diezgan ierobežota — bez iepakojuma lielākoties varēja iegādāties tikai sausos un beramos produktus. Šo gadu laikā klāsts ir ievērojami paplašinājies, un tajā ir iespējams atrast daudzas interesantas, kvalitatīvas un ilgtspējīgas preces, kas palīdz samazināt pašu radīto atkritumu daudzumu, piemēram, metāla skuveklis, menstruālā piltuve vai šampūnziepes, kas ir īpaši iecienītas apmeklētāju vidū. 

Mūsu komanda dabai draudzīgi pako e-veikala pasūtījumus — standarta iepakojums ir atkārtoti izmantojamas kastes, kuras labprāt palīdz sagādāt arī veikala apmeklētāji.

“Zero waste” koncepcija aicina atkritumus ieraudzīt kā izmantojamus resursus, jo, kā rāda pieredze, — kas vienam ir atkritumi, citam var lieti noderēt. Piedomājot un atrodot jaunu pielietojumu šķietami nederīgām lietām, var ne tikai samazināt radīto atkritumu daudzumu, bet arī ietaupīt resursus un naudu.

Latvijā dažādās vietās un platformās ir iespējams apmainīties ar grāmatām, istabas augiem, augu sēklām, brīvbodēs — ar apģērbiem, apaviem u. c.

Piemēram, mūsu beziepakojuma veikalā “Burka” ir iespējams nodot vai bez maksas paņemt stikla burkas, neizdegušos sveču galus jaunu sveču liešanai, kartona kastes un maisiņus, kā arī traukus. Ieplīsušie trauki tiek nodoti Krāslavas novada Laimes muzeja interaktīvās ekspozīcijas aktivitātēm, savukārt labā stāvoklī esoši trauki parasti atrod sev jaunas mājas. Ik pa laikam uz veikalu tiek atnestas arī pēdējā laikā popularitāti atguvušās tējas sēnes, kam tāpat ātri vien atrodas jauni īpašnieki. Par mūsu pret atkritumiem vērstajām iniciatīvām jeb par to, ko var nodot un bez maksas paņemt, vairāk vari uzzināt "Ņem un Dod" sadaļā.

Mūsu darbinieki ir novērojuši, ka rīdzinieki ļoti priecājas par šo iespēju, jo nevēlas izmest lietas, kas kādam var noderēt, vienlaikus nevar atļauties un nevēlas veidot lietu uzkrājumus mājās. Šobrīd, ziemas sezonā, notiek aktīva apmaiņa ar sveču pārpalikumiem, savukārt rudens sezonā, kad aktīvi vāra ievārījumus un gatavo krājumus ziemai, ļoti pieprasītas ir stikla burciņas.

Piedomājot pirms izmešanas, kopīgiem spēkiem varam samazināt atkritumu daudzumu, kas negatīvi ietekmē dabu un vidi mums apkārt, kā arī palīdzēt ietaupīt citiem.

Kas vienam lieks, citam prieks!

Vairāk vērtīgu padomu, kā katrs varam samazināt atkritumus, atrodams sociālās kampaņas “Nenoroc nākotni mēslos!” interneta vietnē www.nenoroc.lv.

Dalīties:

Vairāk

Rieksti Lasīt vairāk

Rieksti

Rieksti ir veselīgu uzkodu augšgalā. Kāpēc?

Rauga pārslas Lasīt vairāk

Rauga pārslas

Sierīga garša, neizmantojot piena produktus! Rauga pārslas - ne tikai garšīgi, bet arī ļoti vērtīgi.